rajd rowerowy

ROWEROWA MAJÓWKA RDNR & RTJP vol2

Zapraszamy na kolejną edycję jednej z najchętniej uczęszczanych i lubianych przez rowerzystów wycieczek rowerowych, jakim jest majówka RDNR & RTJP. Wydarzenie to jest formą rekreacji o charakterze sportowym, połączonej z integracją miłośników dwóch kółek, gdzie każdy zarówno ten „mały” i „duży”, a także „bardziej doświadczony” znajdzie z pewnością coś dla siebie. Drugą edycję tego jakże miło wspominanego wydarzenia postanowiliśmy poprowadzić zmienioną trasą, poszerzoną o kilka nowych atrakcji turystycznych, nie pomijając oczywiście tych najciekawszych określanych jako „NR 1”.

 
Trasa Majówki 2022 wiedzie przez rejony środkowej Jury Krakowsko – Częstochowskiej między dwoma Jurajskimi gminami - Ogrodzieniec i Pilica. Rozpoczynając tradycyjnie z urokliwej „Krępy” w Ogrodzieńcu udamy się leśnymi szlakami do miejscowości Hutki Kanki, odwiedzając wcześniej miejscowość Centurię, gdzie znajduje się zespół źródeł rzeki Centuria, który to uznany jest za pomnik przyrody nieożywionej. Dalej poprzez leśny rezerwat przyrody – „Górę Chełm” dotrzemy do m. Żelazko z „Grochowcem Wielkim”, skąd można podziwiać rozległy krajobraz tej części Jury.
Image
Image
Kolejnym etapem wycieczki będzie wieś Ryczów znana z przepięknych wapiennych skałek z ruinami Strażnicy w roli głównej. Z Ryczowa „Szlakiem Warowni Jurajskich” poprzez urokliwe lasy bukowe dotrzemy do wsi Kocikowa, a następnie Pałacu i Rynku w Pilicy, gdzie warto zatrzymać się na chwilę. Nie sposób wymienić wszystkich pileckich miejsc wartych zobaczenia, lecz nie pominiemy tych najciekawszych.

Z pewnością „Miejscówka Nad Stawem” zwana czasem „wodopojem" to miejsce, które pozwoli na chwilę odpoczynku, relaksu i degustacji Jurajskich specjałów. Drogą powrotną tuż obok źródeł Rzeki Pilicy dotrzemy do kilku skałek, chętnie odwiedzanych przez miłośników amatorskich wspinaczek z „Brzuchacką Skałą” na czele. Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, bo nim teraz właśnie podążamy doprowadzi nas po same mury Zamku Ogrodzieniec znanego wszystkim nie tylko z przepięknej majestatycznej budowli, ale także z produkcji filmowych, takich jak „Janosik”, „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy, czy „Wiedźmina”.
Finałem „Rowerowej Majówki” będzie wzorem roku ubiegłego biesiada przy ognisku z najlepszą, tradycyjną kiełbaską na patyku, wśród niekończących się opowieści.

Czas i miejsce: 01.05.2022 godz. 10.00 - Ogrodzieniec „Krępa”.

Czas trwania: 4-5 godzin.

Charakterystyka Trasy: średnia, zróżnicowana, specyficzna dla krajobrazu Jury z kilkoma podjazdami i zjazdami z przewagą dróg leśnych i szutrowych. Krótkie odcinki dojazdowe w ruchu publicznym mało uczęszczane przez samochody. Możliwa zmiana kierunku trasy!

Dystans: ok. 35-40 km. Tempo na trasie wolne, dostosowane do możliwości uczestników. Możliwość skrócenia trasy.

Sprzęt i wyposażenie: Preferowany rower MTB, ew. Trekking, mały plecak na rzeczy osobiste i prowiant.

Uczestnik: Każda osoba, która zgłosi swój udział w rajdzie, której stan zdrowia i poziom wytrenowania pozwoli na przejechanie wyznaczonej trasy. Ponadto osoby nieletnie zgodnie z postanowieniami regulaminu, którego akceptacja jest warunkiem uczestnictwa.

Limit osób: BRAK.

UDZIAŁ W RAJDZIE JEST BEZPŁATNY!